Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vildsvin !, ska man vara försiktig ?
          snuffe
          Inlägg 07-05-2008, 08:59
          Länk hit: #1


          Gäster






          Jag har just fått veta att jordhögarna jag ser på ängen nära mitt fritidshus i Sörmland är uppbökade av vildsvin.
          Självklart ska man akta sig för att komma mellan en sugga och kultingarna. Men hur pass agressiva är vildsvin "till vardags"? En granne har samtidigt sett en sugga med kultingar och en flock på nio djur i närheten, så det rör sig inte om enstaka djur.
          Vilken typ att mark gillar vildsvin ? Huset ligger på en naturtomt med skog och stora stenbumlingar.

          Det finns ett STORT grävlingsgryt på tomten, men vi lever i fredlig samexistens. Jag hoppas på samma sak nu. Jag har odlat i pallkragar de senaste åren och jag blir ju inte så glad om den odlingen blir fördärvad.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          *Ulrica*
          Inlägg 07-05-2008, 10:55
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 292
          Medlem sedan:
          11-07-2007
          Medlem nr: 11 481



          CITAT (snuffe @ 07-05-2008, 09:59) *
          Jag har just fått veta att jordhögarna jag ser på ängen nära mitt fritidshus i Sörmland är uppbökade av vildsvin. Självklart ska man akta sig för att komma mellan en sugga och kultingarna. Men hur pass agressiva är vildsvin "till vardags"?
          Där jag bor har vi gott om vildsvin. Jag ser spår i bök i skogen, bara 50 meter hemmifrån men jag har aldrig sett något djur dagtid vid normala promenader. De enda djur jag har sett var på långt håll eller vid smygjakt (inte jagt i smyg utan man smyger fram till det som jagas) så jag är inte alls rädd för dem. Några grannar har visst fått in dem i trädgården där de har orsakat en del skada men jag har klarat mej än så länge!

          De kan bli rätt stora! Vet inte om jag har visat denna bilden förut:
          Bifogad fil  Kopia_av_DSCN6879.JPG ( 76.62k ) Antal nedladdningar: 64

          Sambon med nyskjuten galt... naughty.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-08-2025, 01:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon