CITAT (Kathy @ 06-05-2008, 10:32)

Ringde till Blomsterlandet och frågade om jag fick beställa jordgubbsplantor till slutet av veckan för att försäkra mig om att få plantor eftersom vi ska till stugan i helgen och plantera.
- Vi har jordgubbsplantor inne till försäljning. - Jo, men jag var inne hos er igår och då saknades det flera sorter som ni skulle få in, svarade jag.
-
Jodå, vi kommer få leverans av jordgubbsplantor på fredag. - Kan ni ställa undan plantor åt mig, så att jag är försäkrad om att få dem?
-
Nej, det går inte!
Återigen har jag fått bekräftelse på att "min" lokala handelsträdgård är att föredra!
Det blir 8 mil extra att köra och 10kr till per planta, men det är det värt!
Nu känner jag att jag måste lägga mig i lite här. Jag som faktiskt jobbar på Blomsterlandet, dock inte i Norrköping, där jag antar att händelsen utspelade sig.
Vi diskuterade faktiskt detta på jobbet tidigare idag, och rent krasst så är det så att vi (iaf i min butik) har väldigt lite utrymme att ställa undan växter på, och minimala möjligheter att sköta om dom tills kunderna hämtar dom. Idag var det så trångt på lagret efter leveransen imorse, att man knappt kom in : / Det är extremt högt tryck i alla våra butiker för tillfället, många stora leveranser, och mycket kunder, så egentligen är det för både växternas och kundernas bästa som vi ibland inte kan lägga undan växter.
Hur kul är det för jordgubbarna att stå i flera dagar på ett mörkt lager?
Nu talar jag bara utifrån egen erfarenhet, och uttrycker egna åsikter, jag vill på något sätt inte representera Blomsterlandet som koncern eller så. Men det är så jag tycker iaf.