Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Delikat och STORT problem, Ogräs i singelhögen
          Kat
          Inlägg 11-05-2008, 19:05
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 054
          Medlem sedan:
          12-04-2005
          Medlem nr: 5 397



          För ett par år sedan köpte jag en hög med singel för dränering till min kåk. I dagsläget vill jag använda detta singel till underarbete i gångar och liknande, men nu inser jag att jag verkligen skitit i det blå skåpet angående detta. Singelhögen är nämligen till största delarna utsmetad, så den ligger utspridd över ett område på flera kvm ca 3 dm djupt. Igenom detta har MASSOR av ogräs trängt igenom. Det är knölklockor, hallon, maskrosor, kvickrot och brännässlor till förbannelse.

          Jag svär över hur otroligt korkad jag var som inte lade något under när den här högen anlände, men nu är det som det är.

          Summan av kardemumman är att det här singlet nu är helt oanvändbart för det ändamål jag vill ha det till. Med ett rejält Knölklocke-, Hallon- och Brännässleproblem redan som det är på tomten, så vill jag inte förvärra skadan.

          Vad gör jag?

          Alternativen som jag ser det är:

          1) Rensa varje spadtag ifrån ogräs och skyffla ihop allting till en hög igen. (Den energin har jag inte)
          2) Gräva ihop hela skiten till en hög igen och sedan täcka det ett par säsonger. (Gör att jag inte kan använda det nu när jag behöver singlet och bär dessutom enormt emot, eftersom jag redan har massor av ytor täckta med presenning redan som det är)
          3) Mängder med Ogräsätticka?
          4) Mängder med Roundup?
          5) ?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          buffy
          Inlägg 12-05-2008, 22:19
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 380
          Medlem sedan:
          04-08-2006
          Medlem nr: 8 323



          Lady Hamiltons förslag låter rätt bra tycker jag, fast om det är soligt och varmt när du skottar upp singeln på presenningen dör nog ogräset snabbare om du låter bli att täcka över och det blir inte så tungt att räfsa bort. Det är nog svårt att undvika att ngra ogräsdelar överlever vad du än gör, även om du skulle täcka den nuvarande högen i 2 säsonger så finns det ju en hel del fröer som kan behålla sin grobarhet mkt längre än så, och många ogräs kan spira från minsta lilla levande rotbit. Även om man har helt ren singel så kommer det ju förr eller senare in ogräs som måste skrapas eller brännas eller förgiftas bort.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 14:53
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon