Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hydromat, Hittat felet på min Hydromat
          Stroller
          Inlägg 31-07-2007, 13:49
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          24-07-2007
          Medlem nr: 11 671



          För en vecka skrev jag och frågade om någon kunde hjälpa mig då min automatbevattning (Hydromat) i växthuset inte fungerade. Felet var att vattenbehållaren inte tömde när den var full, utan att det smådroppade i del droppslangar hela tiden utan att hävertverkan uppstod, jag fick ett svar på mitt anrop, men det var inte det var felet.

          För att kunna upplysa andra och kunna vara till hjälp så vill jag berätta vad felet var, för nu är det avhjälpt och anläggningen fungerar perfekt.
          I vattenbehållaren finns det ett böjt rör som går från en liten kopp i botten och ut genom botten på svarta behållaren. Det röret (slangen) består av två slangar som är ihopskjutna, (en mindre går i den grövre). I mitt fall var de för långt isärdragna (ca 6 cm). Nu har jag skjutit den grövre slangen ända mot den lilla koppen och allt fungerar. En tömning (ca 2 liter) går på 2 minuter och 10 sekunder och det "slurpar" i behållaren när det sker. Härligt!! För att det skulle gå lätt att skjuta ihop slangarna tog jag in behållaren till diskbänken och fyllde burken med vatten och diskmedel för att få glid på slangarna, rengjorde sedan.

          Hoppas nu att fortsättningen går lika bra, för denna sommar har jag verkligen varit Hydromatarbetare, jag har lagt ned över 200 timmar i sommar för att få anläggningen att fungera och jag tycker att instruktionen som medföljde skulle ha varit betydligt utförligar med mycket mera problemlösning.

          Lycka till alla

          Stroller i Dalarna
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          aqualis
          Inlägg 14-05-2008, 21:13
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 182
          Medlem sedan:
          17-01-2006
          Medlem nr: 6 955



          Hej Stroller

          Tack för tipset.

          Har troligen haft samma problem. Har kollat och det klenare röret var inte mot botten. Med röret i ”fel läge” så blir det en luftblåsa stående så att tömningshastigheten sätts ner. Jag trodde att det hade med påfyllningen att göra då felet bara uppstod ibland.

          Har bytt ut åtta millimetersslangen ner från doseringskärlet mot en sexton millimeters ( invändigt 12 )
          Det har resulterat i att de nivåskillnader som jag har mellan olika krukor ger försumbara flödesskillnader och att slangarna kan ligga i vågor mellan krukorna. Innan bytet så följde tydligen luft med ut i systemet och ställde till det.

          Har även kompletterat med ett flödes delande kärl för nivån som ligger en dryg meter högre än golvet. Kärlet gör att jag bekvämt kan bestämma hur mycket respektive nivå skall ha och flödet behöver inte styras med olika längd på droppslangarna.

          Det blir ju obekvämt med korta droppslangar vilket användarinstruktionen anger som lösning på problemet.

          Skall nu prova att sätta en födes delare till amplarna också. Håll tummarna!

          Med vänlig hälsning

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 17:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon