Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hemmabygge av gamla fönster, Lite hjälp kan behövas..
          Karrolina
          Inlägg 13-05-2008, 11:59
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 361
          Medlem sedan:
          30-03-2006
          Medlem nr: 7 322



          Jag och min sambo har just satt igång vårat hemmabygge till växthus. Vi skall bygga av gamla fönster med spröjs. Dessa är i väldigt dåligt skick och jag håller på och renoverar nu. Tänkte skrapa, ha på linolja, grunda och måla med linoljefärg. Men jag funderar på om jag kan skippa kittningen? Förrutom i nederkant kanske?

          Sen undrar jag om någon har bra tips på vad man kan ha som tak som är snyggt och jättebilligt. =) Vi hade tänkt köpa vanligt korrugerat plasttak men det är ju inte så snyggt. Och kanalplast vore kanske bra men det är ju svindyrt och inte snyggt.

          Tips och idéer mottages tacksamt!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          121
          Inlägg 15-05-2008, 11:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7
          Medlem sedan:
          15-05-2008
          Medlem nr: 16 103



          [font="Garamond"][/font][size="1"][/size]Här har ni en till som precis håller på att bygga ett eget växthus. Sambon har svetsat ihop en stomme och gjort fack som fönstren kommer att passa perfekt i. Fänstren har skrapats, kittats, grundmålats och nu håller jag på med de sista lagren med färg. Men shit vilken tid det tar, man blir ju mörkrädd! För att inte tala om torktiden... 16-32 timmar, som tur är kan jag hålla till inomhus så torktiden är nog inte mer än just 16 timmar.
          Igår påbörjades arbetet med grunden, gräva ur och så, blev en himla massa körande med skottärran. Vi ska gjuta och sen mura upp en ram på ca 20 cm med vanligt murtegel. Vad har ni andra för grund? Jag skule vilja se bilder, men jälv så har jag varit jättedålig med kameran, typiskt. Ska försöka fota lite idag tror jag.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-06-2025, 12:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon