CITAT (Kat @ 17-05-2008, 00:13)

Egentligen är det en enkel ekvation:
Vård + löner + lokaler = en summa pengar
Vård + löner + lokaler + vinst till aktieägarna = en större summa pengar
De flesta kan antagligen hålla med om att den allmänna vården kanske inte är så effektiv som den borde i dagsläget. Men lösningen är inte privatsering, utan just en effektivisering av den statliga vården. För den privata vården kommer alltid att kosta snäppet mera pengar, då den även ska vara vinstgenererande.
Du missar en mycket viktig faktor i det där resonemanget. Effektivitet kommer med lätthet att betala tillbaka den där vinsten.
Privata vårdinrättningar blir mindre företag, företag i kontrollerbar storlek. Därmed får administrationen en överblick över inkomster och utgifter, inköp, lokaler, personal, ja allting. Detta kommer göra att företagen kan styras på ett mycket bättre sätt, effektivare och med mindre svinn. Dessutom kommer krav på vinst, eller åtminstone inte förlust, att tvinga fram de effektiviseringar som krävs för att få det att fungera. Just nu finns ingen anledning för ansvariga att ens försöka förbättra något, då det alltid kan håvas in nya färska skattepengar. Detta ser dom som den ultimata lösningen på alla de problem som kan tänkas dyka upp inom sjukvärden. Mera pengar så löser sig allt!