Rönn och asp är bäst att ringbarka (och sedan vänta till dess hela trädet inte orkar utveckla blad längre, det är ju meningen att roten ska dö också). Men om man har utrotningsambitioner av asp över ett större område går man ofta bet också om man ringbarkar. Aspens rötter är smartare än så och dessutom rotympar de sig villigt. Om rotsystemet/systemen inte får näring av plantor på ett ställe skickar de upp andra från ett annat ställe i rotsystemet. Med asp är det oftast bäst att låta några växa upp och ringbarka resten, eller långsamt ringbarka i ett område.
Björk skjuter stubbskott så där gäller det att under några säsonger knipsa ett par, tre gånger under sommaren så att bladen inte hinner försörja roten. Då dör den.
Själv har jag en del torvmiljöer där björk gärna vill självså sig och en och annan stubbe där jag låter björk växa upp ett par år, låter den stå halva sommaren och sedan använder jag riset till bastun eller för att förelda brasan med. "Ved" som växer gratis i närheten och material som kommer självmant till en ö blir man tacksam för.
Redigerat av Cilla: 19-05-2008, 13:43
--------------------
|