Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > nåt kul med taklök?
          millann
          Inlägg 26-05-2008, 10:27
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 36
          Medlem sedan:
          30-03-2008
          Medlem nr: 14 916



          jag har fått en massa taklök av min underbara mormor (som grävde upp halva sin rabatt för att jag skulle få massa växter i födelsedagspresent!)
          Jag har planterat allt utom taklöken, för jag kommer inte på nåt bra att göra med den.. confused.gif
          vill göra nåt skoj och gärna lite annorlunda.. men min fantasi har satt sig på tvären..

          Vet ju att de trivs bra på murar och vid stenpartier.. men jag har inget sånt. Tänkte väl så småningom göra ett nytt stenparti, men vid det laget så har nog de här taklökarna dött för längsen.. det tar ju lite tid (och mycket svett giggle.gif ) att greja till sånt!

          Kan man sätta ner dom i en vanlig rabatt? inte ett dugg kul, men man kanske kan sätta ner dom där tills vidare??

          Funderade lite på iom jag skulle sätta ner dom i krukor/fat.. överlever de vintern så då? och vad kan vara fint att kombinera taklöken med??

          finns lite bra ideer så vore det 000.gif !!



           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Lavin
          Inlägg 26-05-2008, 12:10
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 320
          Medlem sedan:
          31-10-2007
          Medlem nr: 13 034



          Vet inte hur mycket du har, men taklök passar rätt bra på tak. Om du har en vedbod eller något, som man inte bryr sig så mycket om, så kan man lägga plastduk, jord/torv i hönsnät och så trycka ner taklökarna. En arbetskamrat gjorde en liten portal med tak som täcktes av taklök och andra fetbladingar, det blev helfint. Passar bäst i lite lantlig miljö.

          Annars går de bra att ha på fat, i krukor och lite allt möjligt. Mycket tåliga och inte så mycket rötter.

          Taklök, eller gröna tak som är mossa och sedum växter, är på frammarsch. Vid nyprojektering av hus så krävs en viss % grönareal, lättast att lösa genom att slänga upp det på taket, så man får plats med parkering på gården. =)

          Insekter och sånt bryr sig dock kanske inte om hur högt upp blommorna är....
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 06:14
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon