CITAT (Gossen Ruda @ 02-06-2008, 07:48)

Shit happends.

Vet hur det känns, jag lyckades klippa av en stor skinnflik på ett finger med en sekatör. Ibland vet inte den ena handen vad den andra gör. Det tog några år men nu är det helt läkt.
Några år???

Jag trodde det rörde sig om några veckor!
Hårtvätten gick finfint. Hittade en gummihandske storlek Large som funkade som skydd för bandaget. Fönen struntade jag i.
Benet i fingret klarade sig, det var toppen och en bit på nageln som skars av. Jag har inte vågat ta av bandaget helt för att titta. Hur många dagar kan man ha det så?
Närmast skadan ligger en bit grön antiseptisk kompress, utanpå den är det en sorts vadderad kompress. Sen är det en stor klisterhistoria som omsluter det hela och för att göra det ännu bättre har jag en fingertuta av gasbinda som är tejpad nertill mot handen. Den har jag bytt några gånger.
Alla grejerna har hål i sig så det andas.
Ja, det här var absolut något av det klantigare jag har gjort i mina dar