Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Var köper ni riktigt små krukor för 1:a omskolning?, - eller: Vad gjorde jag för misstag tro?
          EKLO
          Inlägg 10-06-2008, 20:37
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Samtliga småplantor är nu utplacerade i trädgårdslanden, efter min debut som förkultiverare (av ettåriga blommor och grönsaker: purjo, brysselkål, grönkål, luktärter, prins gustavs öga, sommarnejlika och gnome-tagetes). Målmedvetenheten och engagemanget var det sannerligen inget fel på, i mars satte jag ivrigt påhejad igång med stor frenesi, fixade lysrör och såjord och fixade och donade efter goda råd i massor här.

          Och ändå blev det inte bra. Mycket jobb för magert resultat skulle man kunna sammanfatta det hela som. Några fel har jag uppenbarligen gjort - för någon knubbig frisk och livskraftig planta att stoppa i jorden blev det aldrig. Lever gör de allihop, men det är ett tanigt och långsamt liv är det fråga om. Bleka. Rangliga. Tunna.

          Var det att jag inte omskolade tillräckligt som var problemet? Jag hade först såbrätten med ett frö i varje, sedan omskolning med kanske 3-4 plantor i varje kruka. För några av blommorna gjorde jag så att jag bottnade små krukor med leca, sedan plantjord och överst några centimeter såjord (latmansidé förstås) - de som växte där skolade jag aldrig om alls - men de hade gott om plats i alla fall.

          Måste man ha riktigt små krukor för en första omskolning, så att de rotar igenom hela jorden och sedan omskola igen? Eller är det något annat ni kan komma på som jag gjort galet? Jag tror inte jag började för tidigt heller (i början av april - bor i zon 2)

          felsökningsblickar mottages tacksamt (för framtidsförbättringar)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Anki V
          Inlägg 10-06-2008, 21:14
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 767
          Medlem sedan:
          08-05-2005
          Medlem nr: 5 714



          Bleka, rangliga, tunna…….. tycker jag låter som för lite ljus i alla fall g.gif . Hur många plantor hade du och hur högt över plantorna hade du ljuset?

          De enda av mina som uppträdde på det sättet var mina sommardalior och de fick trängas, 30 st under ett 18 w lysrör på köksbänken. Skittråkiga blev dom!

          Beträffande omskolning så är det optimala 1 planta/kruka och jag brukar ta 8x8 cm krukor. Växter som växer långsamt kan första tiden få stå två och två men då vet jag att de måste skolas om ytterligare en gång.

          Sen det där med att skola om eller inte……..

          Jag vet inte…. men jag tycker att efter en omskolning får plantan en ordentlig uppryckning och det har inte med ny jord att göra. Jag har sått i både god plantjord och i såjord och upplever samma fenomen. Med risk för att blir idiotförklarad så tror jag att det händer ”något” när man stör rötterna. Dessutom kan man vid omskolningen sätta ner plantan ända till hjärtbladen och får även på så sätt en stadigare planta.

          /Anki


          --------------------
          Rosor är alltid rosor om än i spruckna krus
          Zon 4-5
          Stolt odlare av Blå bergvallmo! ;)

          "Vem har sagt att man måste äta hemma i sitt kök?"/Lady Hamilton
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 14:17
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon