Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > "persikoträd-sjuka"
          mette
          Inlägg 11-06-2008, 09:26
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10
          Medlem sedan:
          13-05-2008
          Medlem nr: 16 055



          Hej
          Jag har ett persikoträd (frost), som jag haft i ca 4 år, det växar mycket, blommade ochså rimligt bra och vackert på bara kvistar. Problemen kommer när bladen slår ut, bladen blir misbildade, bubbliga som man ser det på vinbär, på en plantskola sades det att det var nån stekel och att det inte går att göra något åt det utom att plocka bort bladen, sedan kommer nya friska, (Ej så lätt när trädet närmar sig 3m!) det sades ochså att nästan alla persikoträd drabbas. Tyvär förefaller problemet att förvärras från år till år, i år finns bara enstaka utvecklade frukter och en del grenar ser halvvisna ut.
          Stemmer det verkligen att det inte går att göra någonting?? nån som har ett råd? så synn om man måste ta bort det när det blivit så stort.
          Hälsningar Mette
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 11-06-2008, 20:13
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Japp, största problemet med persika brukar vara krussjukan som skapar de bubbliga och ofta rödfärgade bladen. Det är inte hela släktet prunus som drabbas utan just persika. Handeln marknadsför fortfarande ibland Frost som en motståndskraftig sort men det stämmer inte alls. Den nyare sorten Riga kanske är bättre.

          MariaS tips om dolomitkalk har jag inte setts testas, men är säkert värt sina försök. Annars är receptet att ta bort alla bubbliga blad, hålla trädet vattnat och med lucker jord så att det snabbt orkar ge nya blad. Jag brukar ta bort de bubbliga bladen i omgångar så att trädet inte står helt utan bladmassa. Också de bubbliga bladen har fotosyntes om än begränsad.

          Krussjukan är i mina områden värre än vanligt, antagligen beroende på fukt- och temperaturförhållanden som varit. Svampen brukar angripa de första bladen värst. På sensommaren brukar svampen inte vara lika livaktig och ibland får man bort den helt under en period av växtsäsongen.

          När man tar bort alla blad från en gren riskerar man att trädet släpper den grenen så att den dör. Den kan göra det av krafitga krussjukeangrepp också, särskilt om svampen fått härja ostört ett par år.

          Att blommorna kommer för tidigt innan det är bra temperatur och innan bina hunnit fram är ett annat problem, men det brukar inte drabba trädets överlevnad. Och dessutom förekommer också blom- och grentorka på persika...

          Det är väl inte det lättaste trädet att hålla, men när man lyckas är det fantastiskt med egna persikor och de smakar ofta himmelskt.

          Själv ser jag persikoträd som chansningar innan de är ca tio år gamla. Skapar de för mycket problem - tag bort och ersätt med en annan individ! När de sedan blir uppåt tio år är det inte alls lika roligt att se dem som kortvariga och det är då man brukar göra allt möjligt för att hålla dem vid liv och för att skugga dem så att de inte blommar för tidigt.

          Redigerat av Cilla: 11-06-2008, 20:14


          --------------------
           
          Citera
          jegi
          Inlägg 11-06-2008, 21:58
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 815
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 651



          CITAT (Cilla @ 11-06-2008, 21:13) *
          Japp, största problemet med persika brukar vara krussjukan som skapar de bubbliga och ofta rödfärgade bladen. Det är inte hela släktet prunus som drabbas utan just persika.


          Nektarin är ju i princip en persika och mandel är ju också duktigt närbesläktad. Drabbas inte dessa menar du?


          --------------------
          Jerker i Gävle

           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          mette   "persikoträd-sjuka"   11-06-2008, 09:26
          jegi   Hej! Min gissning är att du har två problem i...   11-06-2008, 09:37
          Christer i Falköping   Krusbladsjuka är de buckliga bladen. Finns medel a...   11-06-2008, 16:57
          jegi   Hej Christer. Tack för att du fyllde i, där jag k...   11-06-2008, 17:21
          Christer i Falköping   Ja, det gjorde den verkligen i år. Men problemet m...   11-06-2008, 18:11
          MariaS   Frost drabbas minst lika mycke som de flesta andra...   11-06-2008, 19:46
          mette   Tack för alla svar!! Jag var lite bekymrat...   11-06-2008, 21:36
          Cilla   Jag har ingen erfarenhet av krussjuka på dem, vill...   11-06-2008, 23:25
          jegi   Jag har ju både nektarin och bittermandel på frila...   12-06-2008, 10:29
          Christer i Falköping   Det var gren och blomtorka jag menade att prunusar...   12-06-2008, 17:10
          Cilla   Tack för informationen. Mitt lilla dvärgpersikotr...   12-06-2008, 19:02
          Zandy   Hej på er Mitt 3 år gamla Persiko "Frost...   14-06-2008, 08:28
          Zandy   glömde skriva att man tydligen ska spruta med svav...   14-06-2008, 08:57
          Bassam   Det är bara virus gör missbildade bladen , Virus g...   14-06-2008, 21:26
          Christer i Falköping   Nej Bassam, där har du fel! Krusbladsjukan är ...   14-06-2008, 21:29
          lenai   Vad tror ni om om biologisk bekämpning, fick tipse...   14-06-2008, 21:36
          Christer i Falköping   Funkar det måste du berätta det här! Jag vet a...   15-06-2008, 08:40
          Cilla   Också jag är intresserad om detta fungerar. Kolla ...   18-06-2008, 01:55


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 02-08-2025, 21:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon