Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Min trädgård blir förstörd!
          Gunilla T
          Inlägg 08-05-2008, 09:00
          Länk hit: #1


          Gäster






          För tredje natten på raken har min stora trädgård vandaliserats - ser nästan ut som om vildsvin bökat i rabatterna men det är grävlingen.

          Vi har alltid haft grävling här men det var först i fjol som den började rota i trädgården och nu är det alldeles förfärligt. Jag odlar ju ekologiskt och har mycket mask i rabatterna vilket den förstås känner lukten av.

          Min snälla man satt ute halva natten inatt men natuligtvis dök den inte upp då. Jag gick runt i går kväll och pepprade överallt med vitpeppar, i fjol tyckte jag det hjälpte men inte nu.

          Har även rabatter med täckodling och det ser ut som någon gått med plog i rabatterna. Har mycket stenlagda gångar och där har jord krafsats ut från rabatterna vilket gör att det blir ett fäste för ogräset.

          Jag kan och vill inte låta skjuta den så det är inget alternativ men finns det någonting jag kan göra?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Grå
          Inlägg 14-06-2008, 13:22
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 648
          Medlem sedan:
          14-07-2007
          Medlem nr: 11 526



          CITAT (Gunilla T @ 08-05-2008, 10:00) *
          För tredje natten på raken har min stora trädgård vandaliserats - ser nästan ut som om vildsvin bökat i rabatterna men det är grävlingen.

          Har även rabatter med täckodling och det ser ut som någon gått med plog i rabatterna. Har mycket stenlagda gångar och där har jord krafsats ut från rabatterna vilket gör att det blir ett fäste för ogräset.


          Oh jösses... och folk klagar högljutt på lite kattkiss... biggrin.gif
          Stackars dig Gunilla.

          Det är rätt konstigt, i utkanterna av gården här är det mycket grävling och de har grävt gryt lite varstans. Det är ofta man ser dem lurva omkring i både skymning och gryning, men de har aldrig varit och rotat i min trädgård.
          Kanske beror det på att här alltid har funnits hund på gården, både jag och alla som bott här före mig har haft hund av varierande sorter. Jag odlar ju också "ekologiskt" med tanke på min filosofi att det som klarar sig och växer, det gör det. Jag är inte mycket för att använda gödsel, sprayer och andra kemikalier, så det finns gott om både mask och andra insekter här.

          Kanske ska skaffa en vovsing? Jim och Moa kanske har något som kan passa och jag lovar att du får en händelserik fritid som ompaceringsvärd wink.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-08-2025, 16:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon