Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Rädda växterna på balkongen, semesterproblem här också
          glee
          Inlägg 16-06-2008, 15:27
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 24
          Medlem sedan:
          13-05-2008
          Medlem nr: 16 045



          Om några dagar åker jag hemifrån och ska vara borta i 4-6 dagar. Jag vet inte hur jag ska göra med växterna på balkongen för att de ska överleva.

          Det är en söderbalkong och de växter jag har är passionsblomma, petunia ("vanlig" och million bells), lobelia (häng och kant), rosenböna, paprika, tomat och någon slags klätterväxt-mix.

          De växter som inte slingrat sig upp på spaljén tänkte jag ställa inomhus på nån plats där solen inte kan torka ut dem. Då borde de väl överleva?

          Passionsblomman är jag mest orolig för, den går ju inte att ta in. Kan jag ställa en uppochnervänd vattenflaska i krukan? Ska man göra hål i botten på flaskan?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          glee
          Inlägg 16-06-2008, 16:47
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 24
          Medlem sedan:
          13-05-2008
          Medlem nr: 16 045



          Tack för tipsen!
          Jag ska alltså inte göra hål i petflaskan så att vattnet rinner ut lättare? Tänker mig att det blir vakuum annars och att inget vatten rinner ut men så blir det kanske inte biggrin.gif
           
          Citera
          Piccante
          Inlägg 16-06-2008, 17:07
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 8 776
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 891



          CITAT (glee @ 16-06-2008, 17:47) *
          Tack för tipsen!
          Jag ska alltså inte göra hål i petflaskan så att vattnet rinner ut lättare? Tänker mig att det blir vakuum annars och att inget vatten rinner ut men så blir det kanske inte biggrin.gif

          Jag var oxå orolig för det först att det inte skulle rinna ut om det inte kom in luft samtidigt men jorden suger upp vatten i den takt det förbrukas och flaskorna brukar bli tomma efter ett tag. Det komemr ju in luft via jorden om den är lucker.

          Ett annat tips är att ha ett vattenmagasin under växten tex ett lager med leca i botten på krukorna där vatten kan samlas och rötterna kan suga. Det är mindre avdunstning nere i botten där solen inte kommer åt än om man vattnar mycket på ytan i krukan.


          --------------------
          আছে কিছুই গুরুত্বপূর্ণ!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 15:20
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon