Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Gamla risiga enar - vad göra?, Ta bort döda grenar? Beskära?
          Azur
          Inlägg 16-06-2008, 12:43
          Länk hit: #1


          Gäster






          Min sommarstugetomt är delvis igenvuxen hagmark. Jag håller på att försöka få tillbaks hagmarkskänslan genom att röja bort sly och tunna ut bland träd, men på tomten står ett antal stora, gamla, högvuxna, enar som lidit svårt i skuggan av gran och asp.

          De har massor av döda grenar, och även på de grenar som ännu lever är det barr bara ute i spetsarna. De ser kort sagt för jäkliga ut.

          Vad är bästa sättet att försöka vitalisera de här gamla småträden? Bör jag klippa bort alla döda grenar, eller leder det bara till att snön knäcker enen? Om jag beskär de ännu levande grenarna, kommer det vettig nytillväxt då?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          EKLO
          Inlägg 17-06-2008, 23:23
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 398
          Medlem sedan:
          10-08-2007
          Medlem nr: 11 952



          Jag har också en massa gamla förvuxna och skuggade enar på min sommarstugetomt i södra bohuslän-. De största höll på att trycka in mig i ett hörn, dem tog jag bort till slut. De döda grenarna på de buskar jag sparade och gallrade fram sågade och bröt jag bort (men jag har ju inte mkt snö, så där vet jag inte hur man ska tänka). Att hoppas på nytillväxt på kala grenar har jag givit upp, har aldrig funkat för mig. Men att ge ljus och plats till nya grönskande grenar vid basen funkar.
          Och: De halvkala enarnas bark och struktur har blivit väldigt vackra med åren tycker jag, fast det bara är grönt i topparna - med lite utgallring kan man få en vacker och synlig stam/grenstruktur, men det där är ju en smaksak.
           
          Citera
          Azur
          Inlägg 18-06-2008, 13:20
          Länk hit: #3


          Gäster






          CITAT (EKLO @ 18-06-2008, 00:23) *
          De döda grenarna på de buskar jag sparade och gallrade fram sågade och bröt jag bort (men jag har ju inte mkt snö, så där vet jag inte hur man ska tänka). Att hoppas på nytillväxt på kala grenar har jag givit upp, har aldrig funkat för mig. Men att ge ljus och plats till nya grönskande grenar vid basen funkar.

          Ja, det är så jag kommer att göra. Går det så går det, annars... De kan inte se ut så här i alla fall.
          CITAT
          Och: De halvkala enarnas bark och struktur har blivit väldigt vackra med åren tycker jag, fast det bara är grönt i topparna - med lite utgallring kan man få en vacker och synlig stam/grenstruktur, men det där är ju en smaksak.

          Har "rensat" några enar, och jag håller med - stammarna och grenarna är snygga. Efter ansning ser de lite ut som gamla cypresser.
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 13:53
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon