Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Exploatering på gott och ont...
          Monaxe
          Inlägg 26-06-2008, 13:23
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 3 326
          Medlem sedan:
          23-10-2007
          Medlem nr: 12 962



          Har glädjen att bo vid kusten, nära Marstrand, i ett litet samhälle som bestått av gårdar och sommarstugor som succesivt gjorts om till permanentbostäder.
          När vi flyttade hit för 20 år sedan var det verkligen landsbygd.

          Men nu, nu har Kungälvs kommun upptäckt att här finns det möjligheter att exploatera, läget är attraktivt och folk betalar vansinniga priser för att se en gnutta av havet.
          Bönderna styckar sin mark och säljer tomter, och vi som bor här blir fullständigt överkörda, har ingenting att sätta emot... det ska byggas hus uppe på våra höga berg, med utsikt förstås..

          Jag vill inte ha bredare vägar inne på vårt område, Vill inte att det ska byggas parkeringsplatser för att "öka tillgängligheten", vi behöver inte kommunalt vatten och avlopp, jag vill ha kvar skogen som min närmsta granne. Och varför ska vi redan boende behöva betala enorma pengar för något vi inte vill ha?

          Eller är det bara jag som är bakåtsträvare och vill ha kvar det gamla? Är det för att man känner sej hotad som man reagerar som jag gör?

          Helt plötsligt känns det inte längre omöjligt att flytta härifrån.

          Men att lämna trädgården...Usch vad deppigt detta känns...


          --------------------
          Monaxe zon 2 på västkusten
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Monaxe
          Inlägg 26-06-2008, 15:14
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 326
          Medlem sedan:
          23-10-2007
          Medlem nr: 12 962



          Jodå Ralf,jag har nog tänkt så med. Är man en hopplös bakåtsträvare, börjar man bli gammal?

          Till viss del är det väl en kombination av båda delarna, en rädsla för det nya. Jag kommer ihåg de fiskelägen som en gång låg utanför Göteborg, de är nu integrerade i storstaden.

          Det är nog bara att inse, tiden gör sitt och allting förändras. Självklart ska det finnas möjligheter för alla att ta del av attraktiv mark, men det är inte kul när det endast är kapitalstarka personer som får tillgång. Då har det gått snett någonstans med en från början god tanke.

          Och varför måste det på vissa ställen ske med sådan ovarsamhet? Det finns kulturlanskap som utan hänsyn skövlas, man klämmer in vad man kan för att få ut största möjliga ekonomisk vinning.

          Jag vill inte se mitt hem som en kapitalinvestering, jag vill inte tjäna pengar på mitt hem, det är mitt hem och jag är nog ohjälpligt sentimental (och kanske på väg att bli "gammal") här har mina barn vuxit upp, jag har begravt mina hundar i skogsbrynet, jag vill att det ska likadant ut ALLTID!!! (sa ju det, ohjälpligt sentimental flirting.gif )



          Tack för tipset Olle! Jag är inte med i Kungälvs naturskyddsförening, men det går ju lätt att ändra på!

          Här är bla gammal bosättningsmark från stenåldern, det är väl oxå något att värna om.

          Du formulerar väldigt bra vad jag menar, man kan inte stoppa utvecklingen, men leda den åt rätt håll!


          edit: stavfel

          Redigerat av Monaxe: 26-06-2008, 15:19


          --------------------
          Monaxe zon 2 på västkusten
           
          Citera
          Myosotis
          Inlägg 28-06-2008, 18:07
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 19 798
          Medlem sedan:
          30-09-2007
          Medlem nr: 12 674



          CITAT (Monaxe @ 26-06-2008, 16:14) *
          Är man en hopplös bakåtsträvare, börjar man bli gammal? (...)

          Nej, det tycker jag inte. Jag förstår dig och håller med dig. Det finns ju inte bara stad och land, det finns även villaområden och liknande där de kan bo som bara vill ha lite lagom natur. Jag trodde faktiskt att det fanns lagar att man inte får förstöra kusten hur som helst, det är oacceptabelt både för naturen och de boende. Man har ju även hört om fall där fiskare har fått flytta från sin lilla stuga vid havet där de bott i generationer, för att de helt plötsligt fick skatten höjd pga havsutsikt så de hade inte råd att bo kvar!


          --------------------
          Det ska gå.

           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-06-2025, 19:28
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon