Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Mina rädisar är angripna av ohyra -hjälp!
          Mattsson
          Inlägg 28-06-2008, 15:25
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 160
          Medlem sedan:
          10-09-2005
          Medlem nr: 6 501



          70% av mina rädisor är angripna av ohyra! De som växt sig stora har klarat sig, de som är angripna blir små och knöliga. Det ser ut som maskätna äpplen så jag tror inte att det är sniglar. I landet finns också morötter, ärtor och lök.

          Jag är superbesviken! Jag odlar ju rädisor för att de ska vara lätta och växa fort! -cry-.gif

          Är det någon som har någon idé om vad det är, jag har sökt här på forumet och googlat men inte hittat något som kan förklara. Tips på moteld önskas också! devil.gif Vet ej om jag kan sätta tagetes, eftersom jag har ganska mycket sniglar som älskar tagetes. Fast i sommar har snigelinvasionen uteblivit, tack och lov. Ingen aning om varför, kanske för varmt hitttills?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Åsa, mälardalen ...
          Inlägg 29-06-2008, 14:05
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 18 595
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 31



          Knäpparlarver får man då man anlägger trädgårdsland där det funnits gräs tidigare, knäpparlarver lever av gräsrötter i vanliga fall och de har ett larvstadium på några år(3-4år), när det inte finns gräs så får de äta av annat de hittar i jorden ex. grönsaker. De gör främst skada på grönsaker som har en ätlig del under jord så man kan se till att odla mest sånt man skördar ovan jord de första åren. Knäpparlarverna minskar sedan i antal för när de blir vuxna ser lägger de ägg i gräsmattan istället så deras larver kan leva där.

          Man ska även kunna minska antalet genom att lägga ut potatishalvor överallt och sedan samla in dem när man ser att det är knäpparlarver i dem.

          Knäpparlarv (heter wireworm på engelska ifall man vill leta fler bilder)


          --------------------
          Mvh Åsa


          Människor kan diskutera, men naturen agerar. (Voltaire)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 19-08-2025, 19:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon