CITAT (Ann i Göteborg @ 02-04-2004, 19:58)
Hej
Jovisst kan det vara rådjuren som varit framme. Jag har i tidigare inlägg beskrivit hur jag kämpade mot rådjuren i flera års tid för att rädda nya toppskott på avenbokshäcken. Kort sagt gick det ut på att binda upp en lämplig sidogren mot bambupinne (minst lika hög som skottet) och sedan hålla koll och ändra bindningen så att den inte skaver in i barken (kollade 1 gång/månad).
Också 1 gång/månad sprutade jag toppskottet med Rå-väck. Så för att
skydda toppskotten använde jag alltså en mekanisk metod (toppskottet tätt bundet intill bambukäpp hela vägen så det inte stack ut och var tillgängligt!) och en kemisk metod(Rå-väck - luktar illa!). Det blev bra...till slut!
Hej Anna,
Finns rå-väck som kan sprutas på växterna ? Trodde att det finns bara som hänge eller pinnar ? Vad köpte du i så fall produkten ? Själv använder jag pinnar för att skydda tulpanerna och hittills har det funkat. Men det är ju mer omständigt om man ska hålla på använda pinnar för varje avenbok planta jag har.