Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kompis till Constance?
          Fru fet
          Inlägg 02-07-2008, 18:28
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 302
          Medlem sedan:
          26-05-2005
          Medlem nr: 5 876



          Nu i semestertider skall man väl kanske inte plantera några nya rosor, men man vet ju aldrig när man springer på den rätta, så jag frågar ändå.

          Jag skall byta ut ett par lus-kaprifoler mot klätterrrosor vid vår uppfart. Rött plank bakom. Läget är soligt och rätt torrt men det är mycket lera i jorden så det verkar funka bra - satte en Constance Spry för två år sedan och den är nog en 2 - 2 1/2 m nu. Den blommar överdådigt men underbart är kort och särskilt i soliga lägen, nu är det nästan slut på blomprakten för i år. Söker därför något som blommar senare, dvs under juli. Funderar på något åt det gula hållet eftersom jag bara har rosa och röda rosor hittills. De enda andra klätterrosor jag har förutom C.S. är Flammentanz och Hurdal så jag är novis i klätterrosbranchen.

          Mitt enda krav är egentligen att den skall vara relativt lättskött och lätt att beskära (minns med fasa hur min jättestora Flammentanz såg ut första gången jag gått över den med sekatören crying.gif )

          Tacksam för hjälp,

          jenny
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Fru fet
          Inlägg 03-07-2008, 20:54
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 302
          Medlem sedan:
          26-05-2005
          Medlem nr: 5 876



          De där var ju tjusiga, särskilt den första hade härlig färg. Jag har aldrig gillat gula rosor tidigare men det är som med det mesta, man ändrar sig med tiden..
          Jag har förstått att du är en riktig ros-virituos så jag tänkte helt fräckt ställa en fråga till: hur är det med Austinrosor egentligen? Ibland läser man att de är tyckmyckna klenisar och ibland beskrivs de som riktigt robusta och lättskötta. Bland dem finns det ju några riktiga skönheter tycker jag!

          jenny
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 30-01-2026, 21:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon