Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vindruvor vissnar..., ... är det bara vatten som behövs?
          evalarsson
          Inlägg 25-06-2008, 11:48
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 35
          Medlem sedan:
          23-03-2008
          Medlem nr: 14 778



          Hej!

          Vi har fått problem med våra vindruvor på balkongen. Vi har två krukor, ca 50 liter vardera, och har planterat två staketdruvor i varje. Den ena krukan ser jättefin ut, lite vissna kanter på några blad men inget alarmerande. Den andra krukan däremot ser förskräcklig ut. Nästan alla blad har en halv till en centimer brungul, vissnad kant och hela lövet verkar "mjukt" och liksom böjer sig inåt. Vad tror ni det är för fel?

          Det har tidvis blivit väldigt varmt på vår inglasade balkong, uppåt 40 grader vissa dagar, och då har jag vattnat extra, men i övrigt har jag vattnat en gång i veckan ca 3-4dl åt gången. Är det för lite? Hur mycket vatten och hur ofta behövs det? För några dagar sedan myllade jag ner extra näring och vattnade igenom ordentligt i bägge krukorna men har inte sett nån direkt skillnad.

          Är det någon som har några tips att ge? help.gif



          --------------------
          \\ Eva

          I am the author of myself - William Shakespeare
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          evalarsson
          Inlägg 05-07-2008, 16:05
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 35
          Medlem sedan:
          23-03-2008
          Medlem nr: 14 778



          Tack Åsa för ditt svar! Vi ska prova med att hänga upp lakan på balkongen som tar bort den värsta solen plus att vi kommer att ha fönster öppna på balkongen dygnet runt. Och vattna mycket givetvis!

          Jag visste inte att Boskoop Glory inte var en staketdruva... minns inte riktigt nu men jag tror vi till och med frågade om det när vi köpte dem eftersom de andra vi har är staketdruvor. Det var ju inte så bra, då måste vi fundera på hur vi ska göra med dem ganska snart. Spelar det någon roll när man delar på dem? När är de minst sårbara?


          --------------------
          \\ Eva

          I am the author of myself - William Shakespeare
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 19-10-2025, 13:37
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon