Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Dödlig kompost
          Carl
          Inlägg 13-06-2008, 09:33
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 222
          Medlem sedan:
          18-04-2007
          Medlem nr: 9 850



          Expressen idag



          Dödad av kompost
          LONDON. Den 47-årige mannen var ute och påtade i trädgårdskomposten. Fyra dagar senare var han död. Nu varnar forskarna för dödliga sporer som frodas bland ruttna löv.




          Dammet virvlade runt den 47-årige mannen när han spred ut innehållet i sin kompost i trädgårdens rabatter. Dagen efter kände han smärtor i bröstet och hade svårt att andas. När han åkte in till sjukhuset blev han först behandlad för lunginflammation, men tillståndet blev snabbt sämre och han flyttades till intensivvårdsavdelningen.
          Mindre än fyra dagar senare avled 47-åringen.
          Läkarna tror att den plötsliga döden berodde på att mannen andats in svampsporer som växt bland de ruttna löven i komposten.
          Händelsen inträffade i brittiska Buckinghamshire i maj förra året. Nu har forskarna undersökt fallet närmare.
          - Mannen andades in en stor mängd sporer som penetrerade hans lungor. Man måste betrakta det här som en potentiell fara för trädgårdsarbetare, säger läkaren David Waghorn till Daily Telegraph.


           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          tomba
          Inlägg 11-07-2008, 09:27
          Länk hit: #2


          Gäster






          hej på er igen. Azur, det var intressanta uppgifter du hittat (lugnande sweatingbullets.gif )Efter vad jag förstod av texten om britten som dog hade han förutom komposten också arbetat med murket trä och det har ju oftast inte murknat under de temperaturer som en bra kompost kommer upp i. Skulle vara intressant att veta halterna av aspergillussporer i de material han hade hanterat innan han dog... confused.gif dunno.gif
          Det är farligt att leva -man kan dö help.gif spam.gif
          ha en trevlig sommar med måttligt med sporer...
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 13:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon