Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Törstiga häckar eller buskar?
          Fenestra
          Inlägg 13-07-2008, 07:41
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          10-07-2008
          Medlem nr: 17 387



          Vi kommer att ta ner en storbjörk som växer väldigt nära hus och stenlänga.. Dels för att den lägger oss helt i skugga men främst för att den är mycket hög och den låg oroväckande mycket under vinterns stormar..

          MEN den hjälper oss också ta hand om allt vårvatten som gärna leter sig in i vår krypgrund, jordgolv men ändå vill inte ha vatten in..

          Så finns det några trevlia buskar som man kan sätta i framkant på stenterass i söderläge och som är törstig men ändå härdig? Bör tåla en del blåst då det blåser mycket friskt här under vintrarna..

          Gärna bärbuske om det finns ngn! Kikade på olika björnbär igår som önskade spalje men de verkar inte gilla blåst.

          Jätte tacksam för tips.

          på bilden ser ni till höger det buskage som idag "klär in" vår altan. Det ska alltså bort, atlanen upp i nivå med dörr sen byggs stenterass med tre -fyra etage ner till mark..mot sista etag tänkte jag sätta buskar eller häck..

          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  björkogavel.JPG ( 112.69k ) Antal nedladdningar: 52
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Fenestra
          Inlägg 13-07-2008, 10:54
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          10-07-2008
          Medlem nr: 17 387



          Tack för ditt svar Åsa!
          Jag vet inte vilken zon jag bor i men allra längst ner på södra öland är det! Kruxet för vår del är att det blir mkt kargt på sommaren, vi har allvaret precis utanför oss med bar flis och torra marker så det är lite extremt med mkt sol och lite regn..
          Men fick nu besked om att när vårvattnet är här så dricker ändå inte växtera så mkt så egentligen borde ju inte björken då spela så stor roll..
          Så då blir det en buske om trivs i sol med blöt vår och het torr sommar:o) Blir lite extrema förhållanden, självklart vattnar vi men kan inte ha en mkt törstig och känslig individ då vi har egen brunn som kaaaan sina vid extrem torka!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          2 användare läser den här tråden just nu (2 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-10-2025, 19:23
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon