Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > När planterar man bäst små plantor?
          myy
          Inlägg 15-07-2008, 08:28
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 337
          Medlem sedan:
          18-03-2007
          Medlem nr: 9 398



          Jag köpte några perenner från Odla.Tanken var att de skulle få bo i en ny rabatt. Rabatten är upphöjd, fylld med jord och ligger bara och väntar. Plantorna står sedan de kom för två veckor sedan i småkrukor ute. Visst lockar det att plantera ut dem, men de är så små att jag är rädd att de drunknar i all luffig köpejord/mull. Kanske mår de bättre av att växa till sig innan utplanteringen?

          Dessutom har jag buskar som evebtuellt skall få flytta dit, men även de vill kanske vänta till hösten?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          myy
          Inlägg 15-07-2008, 09:51
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 337
          Medlem sedan:
          18-03-2007
          Medlem nr: 9 398



          Tack för svaren! Jag brukar ju plantera ut när jag köpt dem, men jag hann inte köpa hem och blanda till all jord (flera kubik) så därför blev det krukor i två veckor innan rabatten blev klar. Jorden är mer mull (torv och bark) än näring, men jag har ett antal säckar hönsgödsel också. Frågan är bara om de skall i år eller till våren?

          Växtlista:
          - Rosenstav
          - Tremastarblomma
          - Höstanemon
          - Daglilja
          Dessutom skall jag flytta dit en liten brokbladig rosenprakttry som inte trivs där den står och en Constance spry som planterades förra året, men ser ut som en liten pinne och inte blommar. I övrigt blir det fler perennner nästa år om sådderna vill sig.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 19:11
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon