Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Grävlingsgodis
          Gossen Ruda
          Inlägg 15-07-2008, 19:41
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Hittade ett uppgrävt getingbo i helgen. Det kan ju vara en räv också men grävling är mer troligt. Getinglarver måste vara rena godiset med tanke på dels arbetet den måste ha haft för grävningen och dels för att den måste ha fått en hel del stick. Det syns kanske lite dåligt men boet låg under en stor sten med rötter omkring så grävlingen måste ha jobbat ordentligt. Nu höll getingarna på att försöka laga boet men det är ju helt oskyddat så nästa gång grävlingen vill smaska larver är det fritt fram.

          Bifogad fil  080713_1_getingbo.jpg ( 86.81k ) Antal nedladdningar: 60


          Bifogad fil  080713_2_getingbo.jpg ( 45.88k ) Antal nedladdningar: 47


          När man kollar ett uppgrävt getingbo måste man vara försiktig för getingarna är givetvis ganska uppretade och snarstuckna. En annan gång när jag skulle fota ett uppgrävt bo ville jag ta bort en gren som var i vägen. Försiktigt stack jag fran en grensax för att klippa men en geting fattade misstankar och flög fram till saxen. Sen satte den fart uppför saxen till min vänsterhand där den direkt landade och stack mig. Jag såg den men fattade inte vad den skulle göra och dessutom hann jag knappt reagera.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          KURT
          Inlägg 16-07-2008, 05:52
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 10 440
          Medlem sedan:
          01-11-2002
          Medlem nr: 34



          Även bivråken är ju duktig på att gräva, även om den inte kan gräva i lika hård jord som grävlingen. Man brukar också kunna se hur larverna har ätits, bivråken plockar ut larverna, medan däggdjur biter sönder kakorna.
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 15-08-2025, 22:03
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon