Tack Åsa i Mälardalen för att du informerar om de stora risker som finns med att använda gifter i trädgården. Hoppas du har räddat Martin iaf från att ta död på livet i gräsmattan.
Det går inte att spruta sig till en perfekt gräsmatta och en perfekt trädgård. Trädgårdsarbete och skapande med växter är oftast ett hårt och tungt kroppsarbete. Klöver i gräsmattan kan väl ändå inte vara ett bekymmer?
Naturen ger och tar men upprätthåller på sikt sin egen balans. Jorden vi odlar i är full av liv, maskar, svampar mikroorganismer som gör det möjligt att odla öht. Dödar vi livet i jorden finns heller inget som växer mer.
Riskerna att dessa gifter även går ner i grundvattnet och vi får in det i vårt vattensystem skall inte underskattas.
Uttrycket "fått tag på" indikerar just att detta inte är lagligt. Antingen är medlet insmugglat vilket medför straffansvar eller också är det någon med licens som läcker "skiten" till någon obehörig. Detta är också straffbart och den som delar med sig av giftet mister sannolikt sin licens.
Klöver i gräsmattan kan knappast vara ett sådant problem att man riskerar åtal.
Det finns en massa lagliga medel i Sverige också men det betyder inte alls att det är ofarligt. Medlen testas ofta enbart av det saluförande företaget och testerna redovisas för myndigheterna. Frågan är något partisk och det gäller mycket pengar och marknadsföring för att få människor att köpa så mycket kemikalier som möjligt.
Ni som älskar trädgård - köp växter i stället och ge dem bra förutsättningar så brukar naturen klara av det mesta.
Jag önskar att det fanns många fler här såsom Åsa och Cilla M som orkar protestera mot detta vansinniga sätt att förstöra miljön. Det kan väl knappast undgått någon att Moder Jord mår illa. Skall då vi som älskar trädgård och natur inte kunna ta vår lilla del i ansvaret?
Det är jobbigt att protestera, det dyker alltid upp någon som tycker det är överdrivet men det är väl bara att använda sunda förnuftet och fråga sig själv; är det bristen på gifter och kemikalier som är problemet för vår miljö?
|