Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Blåsvarta skalbaggar
          Gunilla T
          Inlägg 24-07-2008, 13:00
          Länk hit: #1


          Gäster






          Vid den här årstiden hittar jag alltid en mängd blåsvarta skalbaggar som antingen är döda eller halvdöda. De ligger på rygg med magen i vädret och det hjälper inte att vända dem på rätt köl igen för de tippar omgående omkull.

          Vad kan detta vara för skalbagge och varför dör de i mängder mitt i sommaren? Har de fullgjort sin uppgift, parningen, och är därmed redo för sällare jaktmarker eller är det något fel?

          Vore intressant att få veta...
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Piccante
          Inlägg 24-07-2008, 13:13
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8 776
          Medlem sedan:
          02-01-2006
          Medlem nr: 6 891



          Vågar inte svara på varför de dör. Har de varit väldigt torrt hos dig? Vissa marklevande skalbaggar föredrar fuktiga gömställen eller så är det som du säger att de har gjort sitt och de lever kanske inte så länge. Fast det är svårt att säga när man inte vet vilka det är? Olika baggar har olika livslängd och vill ha olika förhållanden.

          Är de runda, kullriga och har korta antenner? i så fall är det någon tordyvel eller är de långsträckta med långa antenner och kraftiga käkar? i så fall någon jordlöpare. Finns tyvärr ganska många baggar som går i blåsvart.


          --------------------
          আছে কিছুই গুরুত্বপূর্ণ!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 17-08-2025, 17:02
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon