allt det i trädgården som stått där i 2-4år och som inte fått skador från sork har klarat sig bra ,, dom är härdade dom stod sommaren 06 också torrt ( 3månader utan regn och flera dagarna över +25c +30c och nätter på +20c ). ser lite skabbiga ut kanske men lever .
perenner har en del då det var så varmt innan torkat bort eller vissnat ner . men dom kom ju igen när det blev lite regn .
nyplanterat från förra sommaren och förra hösten är nästan alla finito ,, då jag inte varit hemma har dom inte fått vatten plus så höll brunnen på att sina . plus har sorkarna gått åt hårt i vinter så dom som var sork skadade har ju också dött både nyplanterat och äldre . så där har ju gått en hel del om man tänker efter . och under hela sommaren har jag varit nere 2g¨ånger i trädgården så den ser väl inte jätte fin ut .
|