Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > valp, misstag
          inger1
          Inlägg 02-08-2008, 07:52
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 101
          Medlem sedan:
          12-06-2007
          Medlem nr: 10 994



          Går och vankar hit och dit och vet inte hur jag ska göra. Min älskade collie, Ceasar, har blivit 11+ och bara tanken att han går bort snart är ofattbar. Jag dör, vet inte hur jag ska klara den stunden när den inträffar.
          Har hittat en fin collieuppfödare med valpar just nu, men är det rätt mot den gamla hunden. Han är visserligen fortfarande lekfull och jag tänkte att min gamla hund kunde fostra valpen. Kunde fostra är fel uttryck, det gör han rent instiktivt. Mitt dilemma sitter i om jag gör rätt mot den gamla hunden som har all rätt att få ett lugnt slut.
          Mvh Inger
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Grå
          Inlägg 02-08-2008, 08:08
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 648
          Medlem sedan:
          14-07-2007
          Medlem nr: 11 526



          Valp och gammal hund är aldrig något problem Inger! Jag tycker definitivt att du kan skaffa en valpsing nu.
          Hundar är flockdjur in i det sista och även om Ceasar kommer att tycka att valpen är skitjobbig ibland så kommer han aldrig att "önska att han varit ensam hund", tänk hur många roliga lekstunder de kommer att ha också!
          Sedan undrar jag om inte det dröjer ganska många år till innan han förvärvar sina änglavingar? Border Collie och Bearded Collie kan ju bli uppemot en 17-18 år om de är friska och har varit väl omhändertagna.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-01-2026, 05:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon