Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Varför är jag så feg?, kört trimmer för första gången
          Ingrid Zon3
          Inlägg 05-08-2008, 11:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 228
          Medlem sedan:
          11-03-2005
          Medlem nr: 5 153



          Så här i efterhand begriper jag inte att jag varit så feg, men jag har nån konstig aversion mot att använda motorverktyg i trädgården. Fick en begagnad el-trimmer "på köpet" med en massa andra trädgårdsgrejer från en jobbarkompis som flyttat till lägenhet - för 4 år sen!! Och äntligen i förrgår drog jag igång den. Det var ju hur lät som helst och det blev såååå fint!! Och faktiskt riktigt kul att köra den.

          Jag har läst bruksanvisningen 10 gånger säkert och konstaterat att det verkar vara förenat med livsfara att köra den. 50 punkter med säkerhetsföreskrifter... Men så drog jag på långbyxor, grova skor, handskar och skyddsglasögon och satte igång eländet. Hade hörselskydd i beredskap också men det behövdes inte.

          Nu står häcksaxen i tur, men jag får vänta tills buskarna torkat lite, tror jag.

          Är det bara jag som är så här feg för bullriga motordrivna verktyg?

          Redigerat av Ingrid Zon3: 05-08-2008, 11:52


          --------------------
          Erfarenhet är värdelöst, du har den alltid strax efter att du behövde den.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          *Stintan*
          Inlägg 07-08-2008, 22:01
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 22 484
          Medlem sedan:
          04-08-2005
          Medlem nr: 6 301



          Jag har aldrig dragit mig för att använda motordrivna redskap, tvärtom. Eftersom trädgården var stor krävdes rejäla hjälpmedel om man alls skulle klara att sköta den någorlunda och eftersom det var jag som skötte den så var det också jag som inhandlade det som behövdes bl.a. bensindrivna maskiner. Jag tycker att man ska kosta på sig bra grejer för arbetet blir så mycket roligare och resultaten oftast bättre. Jag gillar även verktyg och mina barn brukar fråga när jag ska öppna snickeriverkstad. Med åren har jag börjat inse att det är livsfarligt att besöka byggvaruhus men det är ju så himla kul.


          --------------------
          Rotar runt i Sörmlands inland zon 2-3
          Det är ingen konst att vara modig om man inte är rädd/Tove Jansson
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 18-10-2025, 22:30
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon