|
Jag tycker det verkar vara något oklart vad gäller ev. surjord för japanska lönnar. Hos en del plantskolor står det att det krävs surjord, hos andra inte.
För ca fem år sedan planterade jag en rödbladig japansk lönn i normal trädgårdsjord och på väl skyddad plats. För varje år blev den mindre och mindre, grenar dog. I våras hade den endast två grenar kvar.
Växter som vill ha surjord "svälter ihjäl" i jord som innehåller kalk och jag är övertygad om att min lönn gjorde just det eftersom den blev mindre och mindre för varje år - den orkade inte.
Nu är den utbytt och en "Bloodgood" planterad istället i surjord.
Jag tror inte att de grenar som tappat blad kommer att överleva - tyvärr- och om du annars har tillfört näring och vattnat så är nog jorden problemet. Japanska lönnar skall inte ha det alltför blött omkring sig.
|