Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Lammöronskötsel samt flytta buskar..., Tips emottages!
          lottanna
          Inlägg 13-08-2008, 17:12
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 42
          Medlem sedan:
          11-06-2008
          Medlem nr: 16 725



          Hej!
          Undrar hur/vad jag ska göra med lammöronen. De är enorma och blommorna/fröställningarna har gett vika och ligger på gräsmattan. Jag har rensat bort gammalt dött men undrar nu huruvida jag ska klippa ner blomstänglarna?
          Undrar även lite allmänt över hur träd, buskar och perenner klarar av att flyttas nu under sensommaren? Har bla en Syrénhortensia som blommar för fullt. Bör jag vänta tills den blommat över innan jag gräver upp den? Finns det några allmänna gyllene regler för vad som ska klippas ner när och hur?
          Läser och söker för fullt på nätet men vissa frågor kvarstår...
          /nyfiken och vetgirig amatör
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          CillaM
          Inlägg 13-08-2008, 21:12
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 419
          Medlem sedan:
          21-01-2005
          Medlem nr: 4 901



          Du kan klippa bort stänglarna på lammöronen. När det gäller buskar eller träd som blommar är det dumt att flytta dom mitt i en blomning, det går givetvis men det stör växterna. Vänta helst med andra ord. Detsamma gäller perenner. Man brukar säga att det som blommar på hösten kan flyttas på våren och det som blommar på våren planteras eller flyttas på hösten. Perenner kan också givetvis flyttas när de blommar eller strax innan men då uteblir ofta blomningen och det är väl synd? Sedan klipper jag själv ner perennerna på våren då risken är att de ruttnar bort när vatten och fukt går ner i de avklippta stubbarna på växterna. I naturen är det ingen som klipper och rensar och växterna mår ju finfint. Att man vårstädar är en annan sak.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 16:26
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon