Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Anlägga rabatt brevid björk?
          LenaFriman
          Inlägg 16-08-2008, 17:26
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 196
          Medlem sedan:
          21-02-2003
          Medlem nr: 795



          Hej alla glada!

          Läste på detta härligt inspirerande forum att trädrötter letar sig in i rabatter + kompost.


          Jag tänkte anlägga en blommrabatt invid min björk, ( den står på en kulle, tilltänkt rabatt nedanför).

          Är det någon ide med tanke på rötterna??

          Mvh Lena


          --------------------
          Mvh Lena i zon 6.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          LenaFriman
          Inlägg 17-08-2008, 19:56
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 196
          Medlem sedan:
          21-02-2003
          Medlem nr: 795



          Nu har jag läst lite om våtbädd, men jag fattar inte riktigt hur man anlägger den, måste vara lite trög.

          Det är mest att få till biten om dräneringen jag ej fattar, får väl läsa in mig mera på ämnet.

          Tänkte ej ha så djup rabatt, orkar ej gräva. Ska ha byggtimmer + lite större stenar som rabattkant, letar sig rötterna upp ändå till rabatten trots att den ej är så djup??


          Mvh Lena


          --------------------
          Mvh Lena i zon 6.
           
          Citera
          Eva 33c
          Inlägg 18-08-2008, 08:16
          Länk hit: #3


          Gäster






          CITAT (LenaFriman @ 17-08-2008, 20:56) *
          Tänkte ej ha så djup rabatt, orkar ej gräva. Ska ha byggtimmer + lite större stenar som rabattkant, letar sig rötterna upp ändå till rabatten trots att den ej är så djup??
          Mvh Lena

          Ja det gör de. Första året kommer det nog att växa hur bra som helst. Björken är inte såååå snabb att den hinner infiltrera den nya fina jorden på en säsong. Eventuellt funkar det bra nåt år till, lite beroende på björkens storlek och jordmån i övrigt. Men på sikt kommer björken att vinna. Nu behöver ju inte en rabatt "vara för evigt", man kan ju plantera och låta det vara så länge det går. Annars är Gåsis (med fleras förslag) det bästa altenativet, en upphöjd rabatt med presenning i botten. Eller typ "pallkrage".
          Personligen har jag gett upp plantering under "min" problembjörk, som står strax utanför vår tomt. Jag har provat det mesta men det ger upp efter någon säsong. Vårblommande lökväxter kan fungera bra. De blommar innan björken har löv och sedan uppskattar många av dem en torr sommar. Sedumväxter och lite gräs växer också. En buske jag planterade för många år sedan varken växer eller dör. Den är exakt lika stor (40cm) varje år.... Men det är en väldigt stor björk som har en väg på andra sidan så jag tror den har "alla" rötter in på min tomt.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 16:21
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon