Hej!
Jag har ett väldigt nyblivet intresse för växter och vet därmed väldigt lite om deras skötsel. Jag köpte för strax över en vecka sen ett kalamondinträd i kruka, till stor del för att minska insynen i mitt studentrum. Eftersom det var en av anledningarna till att jag köpte den har jag haft den inomhus trots att jag läst att den gillar att stå ute på sommaren, med blomsterbutikspersonalens garantier om att det går bra att göra så. Jag har heller inget bra ställe att ha den på utomhus. När jag köpte trädet så hade det både frukt i olika mognadsstadier och blommor.
Mitt problem är att kronbladen på blommorna har ramlat av de senaste dagarna, vilket såklart gör mig orolig för min stackars växt. Den visar inga andra sjukdomstecken som jag som lekman upptäcker, men som det är nu finns det bara ett fåtal blommor kvar och de verkar vara på väg av de med. Jag tänker mig att det kan ha att göra med två olika saker:
1, att jag gav det en liter vatten och angiven dos citrusnäring dagen innan kronbladen började falla av eller:
2, att den står i ett fönster som vetter mot nordväst och får lite för lite soltimmar varje dag.
Jag följde instruktionerna på näringsflaskan till punkt och pricka även om en liter vatten kändes mycket, och då verkar det ju underligt att det skulle ha någon negativ effekt på plantan. Samtidigt började det kraftiga kronbladsavfallet nästan direkt efter att jag gett den näringen och vattnet, och den verkade både leva och frodas innan dess. Trädet är ungefär en halvmeter högt och krukan är en vanlig terrakotta med 29 cm i diameter.
Vad jag har förstått så innebär blommornas död generellt inte att en växt känner sig hotad till livet (då den tvärtom överblommar för att sprida sitt släkte) och det verkar ju rimligare att det ska vara ett slags energisparande förberedelse för vintern, vars ankommande den förmodigen kan vara lurad att ana om den får för lite ljus.
Vad jag undrar är då så klart om det är kört att ha en kalamondin i kruka i ett nordvästfönster eller om jag bara gjorde fel i min vattning. Vad betyder det när kronbladen ramlar av på ett fruktträd? Det vore tråkigt att behöva lämna över min kalamondin (eller Kalle som jag brukar kalla honom) till ett bättre hem, men jag kan ju inte gärna låta honom dö.
Det vore underbart om någon hade råd och kunskap att komma med!
|