Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Grundarbetet, överkurs eller en nödvändighet?
          Pia L
          Inlägg 02-09-2008, 06:47
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 662
          Medlem sedan:
          26-03-2006
          Medlem nr: 7 292



          Jag fick ett växthus av älsklingen som vi bestämt plats till, JAG tycker att det skulle räcka att skala av grässvålen, lägga sand, täckduk och plattor, men HAN har grävt ur nästan en halvmeter, beställt singel och ska lägga isolerduk confused.gif (vad nu det är) det ska gjutas och lägga plattor.
          JAG tyckte att man kunde dra en vädertålig kabel mellan garaget och växthuset vid behov av värmning, men HAN tycker att elkabeln ska grävas ner och det ska installeras frostvakt och belysning.
          Han ska även gräva en avloppsbrunn som ska leda bort vatten om det skulle bli översvämmning eller om jag vill spola av golvet....är allt detta nödvändigt, eller överkurs?

          (hade jag varit singel så skulle jag nog bara ställt upp växthuset där jag tyckte att det skulle passa och fått ta konsekvenserna senare då väder och vind skulle dragit med sig huset) blush.gif


          --------------------
          Frihet är att ha modet att följa sina känslor.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Digger
          Inlägg 02-09-2008, 20:05
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 368
          Medlem sedan:
          30-03-2003
          Medlem nr: 1 011



          Absolut inte överskurs, jag skulle vilja påstå att det är en nödvändighet! Att bara lägga en skarvsladd på gräset till växthuset är inte alls bra. Hur lätt som helst att hacka sönder med spade eller snöskyffel. Att bara ställa huset på gräset är ju vansinne. Det minsta man ska göra är att gjuta plintar, jag grävde ur och murade en mur under marken som huset står på. Passa på att isolera marken också, det är ett billigt sätt för att minska energikostnaderna på vintern.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 19:06
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon