Jag lämade in min katt kl 10 och hämtade henne kl 13, jag vet att man på vissa ställen kan få var med om man vill.
De generella rekommmendationen för kasteringar i sverige är 6 månader och har inget med hurvida de löpt eller inte. Anledningen till att man inte utför kattungekasteringar är tydligen för att det inte finns några svenska studier i det, men det finns gott om studier från andra länder ffa usa som hålt påmed kattunge kastering i flera år, och att veterinärer inte har kuskaps om hur man gör, det är ju så litet och man måste tänka lite mer på narkosen.
Här är en länk där kattunge kastrering disskuterar och där finns länkat till video filmer på kastering av unge och vuxen.
http://www.hittekatter.ifokus.se/Forum/Rea...oard.ForumGroupäven här disskuteras tidig kastering
http://www.hittekatter.ifokus.se/Forum/Rea...oard.ForumGroupMen personliga uppfattning är att det inte finns någon fakta som tala emot kastering på unga katter, bara samma typ av argument man hör när det gäller mot kastrering övenhuvud taget, "stackars katt, lidande osv"
Jag är helt för kattungekastrering, men kan någon lägga fram ren fakta mot det kommer jag ta till mig det, men just nu hittar jag ingen sån fakta.
Redigerat av Anic: 03-09-2008, 14:37