Sambon tror att vi har en byggfläkt på vinden (vi har inte varit och kollat ännu) men hur kopplar man ihop den med en termostat så den slår på och av i tid?
Skulle det annars kunna vara en bra idé tror ni? Det är ju en rejäl fläkt, en som man använder vid vattenskador.
Vad tror ni om foam eller hur det kan stavas, det är en tunn plast/frigolit-aktig matta som man har när man lägger golv, alltså under laminatskivorna. Kan man använda det som isolering vid t ex dörren, ifall inte bubbelplasten räcker till tänkte jag.
Ja det är mycket grubblerier det här när man ska försöka isolera växthuset så det går att ha pelargonerna kvar där ute över vintern.
Pius
PS Nu har jag äntligen begripit hur en frostvakt fungerar, såg att Clas Ohlson har en och när jag såg bilden så gick det upp ett ljus. DS
Redigerat av Pius: 18-09-2008, 12:21