Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur mycket ljus behövs, ...för övervintrande krukväxter?
          tepa
          Inlägg 18-09-2008, 08:49
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2 670
          Medlem sedan:
          31-12-2007
          Medlem nr: 13 427



          Hej

          Jag undrar om jag måste skaffa extraljus med timer till mitt plusgradiga hobbyrum i garaget, där jag ska övervintra krukväxter. Där finns ett fönster med hyllor tvärs över. Mina krukväxter är: Pelargon, Höstglöd, Novemberkaktus, Påskdito, Krinum och Hibiskus. Sen har jag en Amaryllis, men den tror jag att ska ha det mörkt. Hur är det med Fuchsia och Änglatrumpet ? Tacksam om råd, om så bara för någon av dessa växter.

          Hälsn Tepa

          Redigerat av tepa: 18-09-2008, 08:51
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          tepa
          Inlägg 19-09-2008, 06:51
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 670
          Medlem sedan:
          31-12-2007
          Medlem nr: 13 427



          Tack Red Top och Flaxxs

          Vi brukar hålla 10-12 plusgrader där. Det är fråga om makens hobbyrum, där han håller på med radiostyrda flyg. Det kan vara limlukt och bensinlukt där. Undrar om det gör något ? Mina Gladioluslökar hade iaf inget emot dessa lukter förra vintern. Dom överlevde och blommar snällt ännu.
          När ni har haft växter ute på sommarvistelse och tar in i huset igen när frosten kommer, brukar ni plantera i ny jord då ? Har hört att det kan finnas ev bacillusker i jorden ? Kanske sorgmyggor eller ägg ? Mina står på altanen, det är trappa upp dit, så dom är inte nära marken, om det har nån betydelse.

          Hälsn Tepa



           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 24-10-2025, 13:48
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon