Jag kan nog inte hjälpa dig mycket, bara kommentera lite.
Mina har uppfört sig som dina ända sen i våras, men ingen ( ta i trä) har dött trots att jag var övertygad om att dom skulle göra det, så det kan ju finnas hopp för dina också

Nu vet jag ju inte om dina har varit utsatta för frost, för då blir det ju en helt annan utgångspunkt
Jag uppförde mig som om inget hade hänt, jag tog bort bladen som var mest åtgånga och gula, vattnade dom och sen åkte jag bort ( dom står i självbettningskrukor i solen allihop)
När jag kom hem efter ca 10 dagar hade dom börjat blomma igen, och även om bladen fortfarande är mycket mindre på en av dom, så lever dom på som vanligt, "ungdomarna" har fått större blad igen, och det är dom som blommar mest.
Den som har små blad är den största och äldsta, så det du säger om åldern kanske har större roll än vad vi vill tro..Men ge inte upp med dom, Hibiskus är en starkare växt än vad vi tror..