Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hjälp med inympning av äpplet Maglemer
          RtZ
          Inlägg 27-09-2008, 17:59
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          27-09-2008
          Medlem nr: 19 149



          Jag är en nybörjare på det här med ympning och skulle därför vilja ha lite tips.. :-)

          Det är så att grannen har en Maglmer och det trädet är mycket gammalt! Jag skulle också vilja ha ett Maglemer på min tomt och jag har fått lov att senare ta kvistar från det trädet och ympa in..

          Problemet är att jag inte ännu har något att ympa in på, och det är här min första fråga dyker upp. Vad för grundstam skall jag skaffa mig till en början med? Helst skulle jag vilja att hela trädet skulle bli ett Maglemer. Fungerar det med att ta ett vildäpple (vilket som helst) och ympa in Maglemer? Eller skall jag köpa någon grundstam??

          Det är först och främst grundstammen jag söker nu. Kunskaper i hur jag ympar in får vänta lite och det finns säkert mycket info på Internet. Dock skulle jag som sagt vilja ympa så att hela trädet blir en Maglmer.

          Tacksam för tips och kommentarer
          RtZ
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          RtZ
          Inlägg 27-09-2008, 21:12
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          27-09-2008
          Medlem nr: 19 149



          Tack för svaret, Åsa!

          Det känns som att grannens träd alltid växt i vårt område, långt innan jag blev född.., och därför bär det på något sätt ett emotionellt värde hos mig. Visste inte att man kunde köpa sådant träd ute, för jag blev nog lite lurad idag då jag hörde att det inte gick.. Hur som helst skulle jag ändå vilja prova på att ympa det innan det ev försvinner någon gång.

          Egenskaper; Jag vill att det skall sätta frukt snabbt, att det skall vara härdigt för min klimatzon och inte heller bli alltför stort. Och jag bor i Göteborgsområdet, nästan på gränsen till zon III. Vad hade ni läsare valt för grundstam för dessa egenskaperna?

          Har nog uteslutit egenodlad frögrundstam för min del, även om det lät väldigt intressant!

          Jag har läst på Internet att odling av äpplen med grundstammen B9 ger ganska svagväxande träd där frukterna är lättåtkomliga. Medan grundstammen A2 är härdigare än de flesta andra grundstammar på marknaden och lämpar sig därför mycket bra i nordligare klimat så som i Sverige. Den ger ett träd som växer sig högre än om man ympat samma äppelsort på grundstammen B9.

          Min fråga är också vilka egenskaper trädet får när det blir satt på en stam från vildäpple? Det finns en massa vildäpplen i vårt område med olika ålder och jag funderar på ta hem något och ympa in grejer i det. Men hur blir det.. liksom?

          Det är första dagen idag som jag kikar på ympning, grundstammar, teknik m.m. Så jag önskar lite hjälp med att bena ut saker. Mycket känns därför lite invecklat! :-)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 12:43
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon