Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vad är detta för något?, Någon form av perenn?
          malinsmalin
          Inlägg 14-10-2008, 12:08
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 23
          Medlem sedan:
          08-05-2007
          Medlem nr: 10 255



          Har bott här sedan i maj och undrat vad detta är som jag har på baksidan. Nu är ju inte bilderna de bästa eftersom det är höst, men under sommaren är det vita avlånga klasar som pekar uppåt med blommor. Blommorna blev bruna när de var färdig blommande.

          Vad är detta för någon växt?
          Bör man klippa ner dem helt nu eller hur ska jag sköta dem?
          Den sista bilden är dålig, eftersom den är liten, men det var den enda bilden jag hade sedan i sommars.

          Bifogad fil  Växt1.jpg ( 181.3k ) Antal nedladdningar: 68


          Bifogad fil  växt2.jpg ( 175.5k ) Antal nedladdningar: 37


          Bifogad fil  Växt3.jpg ( 104.57k ) Antal nedladdningar: 40


           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Heda
          Inlägg 14-10-2008, 17:44
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 653
          Medlem sedan:
          04-03-2008
          Medlem nr: 14 393



          Det är en Plymspirea, Aruncus dioicus. Den tillhör samma familj (Rosväxter, Rosaceae) som tex Brudspirea och Klasespirea men är inte närmare släkt än så, spireorna tillhör släkter Spiraea. Plymspireans svenska namn ställer till det lite, de är ju faktiskt mer lika Astilbe som också är en perenn. Men Astilbarna tillhör familjen Stenbräckeväxter, Saxifragaceae... Det är inte alltid lätt att gissa sig till vad man har i sin trädgård.... blink.gif

          Förut har jag tyckt att Plymspirean är ganska tråkig, men nu har jag en själv, som bodde bakom huset när jag flyttade in! Tåligare krabat får man nog leta efter! Den står precis snustorrt längst in mot husväggen i Nordvästläge...och är stor och frodig och blommar som bara den!! Under torkan i juni fick den inte en droppe vatten av mig men den klagade inte!!

          Vid vår sommarstuga står ett jätte exemplar som är över 100 år gammalt!!

          Jag klipper ner den på våren när den börjar skjuta nya skott, det överblommade klipper jag när det börjar se skräpigt ut.

          //Heda
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 08-08-2025, 10:33
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon