Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Persikoträd(Frost) i inglasat uterum- vattning?
          Smittan
          Inlägg 16-10-2008, 14:31
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          16-10-2008
          Medlem nr: 19 415



          Fick detta persikoträd i maj och fram till nyligen har det stått ute i dotterns trädgård. Det har inte blommat- är det normalt? Nu har jag tagit in det på min inglasade balkong. Det står i en självvattnande kruka, men jag har inte fyllt på vatten eftersom jag blev tveksam om trädet ska ha vatten nu över vintern? Vad göra? Tacksam för alla tips rolleyes.gif P S Bor i Linköping.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          anne-li i olofst...
          Inlägg 19-10-2008, 10:42
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 610
          Medlem sedan:
          09-07-2003
          Medlem nr: 1 876



          Men,,, ursäkta!
          Jag har alltid fått för mig att något som är självfertilt ändå måste pollineras, bara det att det har han och honblommor på samma planta, är det inte så???

          För två år sedan köpte jag 2 st persika Frost, ett behöll jag själv och hade i mitt inglasade uterum, men tillskottsbelysning och extravärme på vintern, det blommade och jag fick 4 underbara persikor, (jag gick runt med en pensel och sa bzzzzzzz när det blommade) min dotter fick det andra och det ser numera ut som ett träd som stått ute under massa år, kraftigt och med en otroligt tjock stam, det fick blommor men frosten tog dem. Hon planterade det utomhus i bra läge med en gång.
          Mitt har också åkt ut nu och jag hoppas förstås på bra tillväxt OCH persikor.....

          Glömde: Vatten, ja jag tänkte mig trädet ute och det fick en skvätt då och då under vintern, mer när det började grönska och en ny kruka och ny jord i februari ungefär.

          Redigerat av anne-li i olofstorp: 19-10-2008, 10:44
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 09:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon