Du kan skicka frågan direkt till Bulk, de brukar svara. Jag tror att det skall stå 'pot' i deras katalog för krukodlade. Bulk har gott anseende bland magnoliaodlarna.
En annan leverantör är Burncoose i England, de har fina och många magnolior, men de är SVINDYRA och dessutom så tog transporten från England 9 dagar, som gjorde att magnolian för 1100:- dog. Men om man beställer tidigt under säsongen, när de är i davla, då borde det gå bättre. De två andra överlevde och växer mycket fint, blommade året resp 2 år efter planteringen.
Du bor i zon 1 och jag vet inget om pålitliga plantskolor där, men eftersom ni har bättre klimat så är chansen större att magnolior med avhuggna rötter klarar sig bättre. Hos mig har Galaxy och Stellata 'Waterlilly' med avhuggna rötter klarat sig bra.
Du kan även testa
Ensveld, men jag har ingen erfarenhet av dem.
Jag måste erkänna att jag har satsat på nya spännade sorter, vi får se vad som händer när det kommer vintern med temperatur under -20 grader. Tråkigt att ha de magnolior som står i allas villaträdgårdar.