Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Någon som köpt katter på katthem?, Verkar vara dyrt.
          Sol_blomman
          Inlägg 03-11-2008, 17:57
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 57
          Medlem sedan:
          29-11-2007
          Medlem nr: 13 232



          Hej! jag är intresserad att köpa 2 st katter på ett katthem dem kostar 950 kr styck. Jag tycker att det är lite dyrt man får katterna och ett kontrakt man ska följa. Dem frågade varför jag vile köpa
          en katt där?, vad jag jobbade med?, bodde jag ensam? många frågor på en gång på telefon, hon var inte trevlig

          tyckte jag. Katthemmet ligger i ett annat län där jag inte bor, hon tyckte det var långt från där jag bodde och till hemmet. thumbdown.gif Har någon köpt en katt på ett katthem nångång?

          Kändes konstigt när hon frågade mig vad jag jobbade med, är tyvärr arbetslös inte populärt det att säga det, no.gif verkade det som. Har kollat på hemsidan finns katter som är tingade redan blev förvånad! confused.gif För enligt henne kunde hon inte lova mig några katter hon tyckte först jag skulle komma och titta på dem först. Konstigt tyckte jag. Fick frågor om jag ville ha innekatt el utekatt jag sa både och om det går, frågade hur jag bodde. Lägenhet sa jag hon tyckte det inte va bra att ha en utekatt då verkade det som.
          Jag tycker om djur och skulle vilja ha en el flera katter. Där jag bodde i min förra stad fanns det missbrukare och alkholister som fick hundar för att dem skulle få sällskap o inte va så ensammna fick det av socialförvaltningen. Och jag försöker att köpa katter o det verkar vara väldigt svårt, är det för att det är ett katthem kanske? Hon verkade vara väldigt misstänksam mot mig kändes det som. Jag sa att jag var intresserad av 2 st katter o tänkte säga att jag ville komma o titta på dem, hann inte säga det, hon bara skrattade o sa att dem går inte att klappa hon verkade va otrevlig. Har någon några tips vart man kan köpa katter? Är nyinflyttad i staden här har just inga kontakter. Vänliga hälsningar Sol blomman
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          anncharlotte
          Inlägg 03-11-2008, 23:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 411
          Medlem sedan:
          29-05-2004
          Medlem nr: 3 745



          Priset är helt ok tycker jag om katten har blivit vaccinerad , chippad veterinärbesiktad och kastrerad. Men jag tycker att du noga ska ta reda på om det är så. Det finns flera katthem som säljer katter där det inte är gjort. Hellre ett högt pris än att dom tummar på det som faktiskt är viktigt för katten.
          Synd att personalen verkade otrevlig, det är ju inte nödvändigt att vara, men förhoppningsvis var det du som missförstod henne och det var bara omtanke om katterna som gjorde att hon ställde dom frågor hon gjorde.
          Att dom vill träffa dej och att dom vill att du ska komma och träffa katterna innan nått bestäms tycker jag är bra, så gå du dit och prata med dom, antagligen är det lättar då att komma överens och att förstå varandra.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-01-2026, 17:45
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon