Jag TYCKER verkligen att det här är kul…..och jag gillar det här bytet bättre än ”Köpesfröbytet” och ser gärna att det blir en tradition.
Varför är det då så kul…..?
Jo, det ligger så bra i tiden eftersom oktober/november är ”mellanmånader” där det inte finns så mycket annat att göra.
Trädgårdens frön är skördade och det börjar bli ruggigt ute.
Det är lite tidigt att börja titta på frön till vårens sådder eftersom många av fröfirmorna inte har kommit ut med sina nyheter än.
Aktiviteten på Odlas trädgårdsavdelningar börjar gå ner och då livar sån´a här aktiviteter upp.
Det är skitkul när kuvertet landar hos mig och jag får frossa i fröpåsar. Googlandet och läsandet om såteknik, härdighet och annat ”viktigt vetande” för de olika arterna är en stor del av nöjet. Om det sedan är mer eller mindre ”vanliga” frön spelar ingen roll…..Även om jag kanske inte vill så fröna just nu har jag i alla fall lärt mig en massa
Jag gillar i och för sig köpesfröbytena också men där känner jag att mitt eget bidrag blir tunnare. Jag får nog inte så många ”halvpåsar” över nu för tiden

.
/Anki