Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Tulpanlökar, - nybörjaren undrar
          annelito
          Inlägg 11-11-2008, 12:48
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 255
          Medlem sedan:
          13-06-2003
          Medlem nr: 1 691



          Jag har köpt ett antal tulpanlökar som jag tänkte sätta ut vid sommarhuset, någonstans. Det är första gången jag sätter ut tulpanlökar och är det något jag måste tänka på?
          Läge? Underlag? Djup? Avstånd till varandra? Olika sorter på samma yta? Något annat? Vid kökslandet, funkar det? Eller kan tulpaner "slå ut" vissa grönsaker eller tvärtom?

          Är ju fortfarande nybörjare när det gäller att odla grönsaker, även om jag hållit på under 2 somrar nu, men har fortfarande massor att lära mig. Vill få lite fina tulpaner som kommer med jämna mellanrum och har alltså köpt ett antal lökar. Så alla tips emottages tacksamt.


          --------------------
          "Lycka är att göra det man vill och vilja det man gör".
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          msblaise
          Inlägg 11-11-2008, 20:24
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          31-08-2008
          Medlem nr: 18 662



          Det står på förpackningen vilket djup lökarna ska planteras på - men om du sätter några lökar djupare så kommer de att växa upp och blomma senare, på så sätt kan du förlänga blomningen litegrann. Sedan står ju också ett avstånd som ska vara mellan lökarna, men det kommer inte alls göra något om du planterar dem tätare. Snyggast blir det om du sätter tulpanerna i runda grupper, då ser det mest naturligt ut.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 01:45
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon