Hej Hasse!
Om du utnyttjar höjdskillnaden skickligt kan den ge trädgården en unik personlighet. Allt beror på ditt sinne för dramatik! Resten av trädgården, väderstrecket och förstås husets karaktär är bakgrundsfaktorer som du behöver få att stämma överens.
Ifall du använder murstenar av betong kan det bli svårt att få det hela att följa berget och se någotsånär naturligt ut. Går det inte att låta en del av berget vara synligt? Att ytan är sprängd behöver inte betyda att den är ful. Det kanske finns pyttesmå hyllor där taklök och timjan kan trivas. Ett litet vattenfall (när det regnar) är inte så dumt om man har ett berg.

Har du sprängstenar över kan du kanske använda dem nertill för att klä in den utstickande bergklacken. Då kan du i den nedre terrassen plantera någon klängväxt som klättrar upp och döljer en del av berget.
En annan idé är att tänka om helt och göra den nedre terrassen till en långsamt stigande trappa runt den utstickande bergsklacken. Med stenpartiväxter, ev. ormbunkar eller liknande, på båda sidorna om trappan.
Jag har förvandlat sluttningar med ungefär samma lutning som den du visar till stenpartier. Det ser väldigt stenigt ut först, men växterna tar snabbt över. Du kanske hittar några idéer på
min hemsida Lycka till!