Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > "Utanförskap"
          Gunilla T
          Inlägg 05-12-2008, 15:11
          Länk hit: #1


          Gäster






          Nu måste jag bara skriva av mig om en sak som stört mig så länge..

          En gång i tiden fick jag lära mig vad ordet "utanförskap" betyder - en sociologisk term som beskriver en människa som på alla sätt lever utanför samhället.

          Det kan vara en missbrukare som saknar bostad eller människor med psykiatriska diagnoser som saknar alla former av sociala kontakter eller en person som av olika anledningar valt ensamhet och att ställa sig utanför det som vi kallar ett normalt socialt liv.

          Det låg inget nedvärderande i ordet utan bara ett försök att beskriva en mycket utsatt människa.

          Men nu har den politiska retoriken lagt rabarber på uttrycket "utanförskap" - nu omfattar det plötsligt tusentals människor i vårt land och nu har det sannerligen fått en negativ innebörd och genom att ständigt upprepa ordet försöker man göra det till en sanning.

          Samhället har på mycket kort tid indelats i "vi" och "dom" - vi som arbetar och vi som inte arbetar. Att tro att detta inte påverkar människors självkänsla är naivt -

          Så har de politiker som säger sig vilja rädda människor från "utanförskap" sannerligen skapat just detta - ett utanförskap.

          Människor är så mycket mera än ett arbete - familjer, intressen, föreningsliv osv..

          Ingen har heller ställt den rimliga frågan om man per automatik hamnar i det eländiga "utanförskapet" när man blir pensionär!!!

          Ordet "utanförskap" är stigmatiserande - "vi" som arbetar och betalar för "dom" som inte gör det. "Vi" skapar lösningar som "dom" skall vara tacksamma för...

          En människas värde kan inte mätas i prestationer och jag hoppas innerligen att "utanförskap" inte har fått fäste i våra sinnen så vi börjar betrakta varandra genom arbetsmarknadsministerns glasögon.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Lars-Olof Arvids
          Inlägg 05-12-2008, 16:11
          Länk hit: #2


          Gäster






          Bra skrivet, Gunilla!
          Det är verkligen sant att en människa är så mycket mer än sitt arbete. Men när jag var arbetslös märkte jag att många inte ser det på det viset. "Har du fått något jobb än?" var ofta det första folk frågade när man träffades, vilket i längden blev mer jobbigt än att inte ha så mycket att göra. Den som inte hade något jobb hade tydligen inte samma värde. Det borde inte behöva vara så!

          Ordet "utanförskap" förknippar jag bl a med mobbing och utfrysning, något jag fick känna på i skolan. Mer eller mindre dolt förekommer det också i andra sammanhang. Jag har t ex varit med i två föreningar som var uttalat negativa till att synas utåt och ta in nya medlemmar. Båda är nu nerlagda, för när de gamla trogna hoppade av en efter en fanns ju inga som kunde ta över. Varför man stängde ute folk som var både intresserade och duktiga förstår jag fortfarande inte. Kanske glider jag ifrån ämnet nu, men min åsikt är att man bör låta alla vara med och inte stänga ute någon. Oavsett om man har jobb eller inte.

          Olle
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-09-2025, 00:35
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon