Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vår första rabatt, Titta och kommentera gärna vår skiss
          Husihelvete
          Inlägg 05-01-2009, 20:30
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 277
          Medlem sedan:
          21-08-2008
          Medlem nr: 18 459



          Nu har vi äntligen fått ihop vårt första förslag, vår första rabattskiss. Eftersom vi är fullständiga noviser på det är med egen trädgård skulle det vara kul att höra vad ni har för idéer, förslag, kritik eller beröm. Klicka bara på länken nedan och kommentera gärna på vår blogg. Rabatten ligger i rakt östläge, i väst skymmer vårt hus fullständigt.

          www.husihelvete.se


          --------------------
          Surfa in på WWW.HUSIHELVETE.SE och läs om vårt egenritade hus. Bygget, inredningen, trädgården och livet. Över 426.000 har redan gjort det.

          Nu planeras hur trädgården ska anläggas
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          HelenJ
          Inlägg 06-01-2009, 19:41
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 683
          Medlem sedan:
          14-07-2007
          Medlem nr: 11 521



          Tänk på att inte sätta stora buskar nära huset! De blir ofta större än man tror och riskerar då att skada husväggen, och du kommer inte åt att underhålla huset heller. Risken för rötter in under huset finns också. Dessutom gör den trånga ytan att de inte kommer till sin rätt - bättre att flytta ut dem "i frihet".

          Rhododendronen är ju "sur" men inte de övriga - något som visserligen funkar men som man ska tänka på.

          Det jag saknar är något som håller ihop planteringen, en marktäckare som är vacker året om gärna. Då slipper du också mycket av ogräsrensningen. Varför inte min favorit vintergröna Vinca minor?

          Varför inte låta något klättra uppför förstukvisten? Kaprifol som doftar gott, eller kanske en klematis av något slag?

          Jag saknar lite färg bland växterna! Tänk på att ni ska passera här varje dag året runt och det ska kännas trevligt och välkomnande!
          Kanske någon vacker sten, eller ett litet vattenspel?

          Jag är heller ingen fantast av sommarblommor, de kostar 10 ggr mer än perenner och kräver mycket mer jobb. Fundera istället på trevliga små perenner i kanten. Ni kan ju varva några olika sorter så ni förlänger blomningstiden.


          --------------------
          Trädgårdsmästare med bloggen Gröna funderingar
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 29-07-2025, 00:41
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon