CITAT (KURT @ 12-01-2009, 17:37)

Är det nät i botten (d v s skall växterna stå i kruka?), annars borde väl jordekorrar gräva sig ut? Jag misstänker ju tyvärr att de gnager på det mesta?
Det är nät i botten men vi ska byta det och har då tänkt att antingen gräva ner baljor av ngt slag och plantera i eller också gräva ner hela botten en 30-40 cm med nät i botten och fylla på med jord över.
Jag har pratat med de som har jordekorrar och de trodde att man kan ha ex träd om det är hyffsat rejält och att de tagit sig ordentligt, de trodde definitivt inte att de skulle sabotera växter lika mkt som vad papegojor gör. Jag ska försöka hitta lite mer information om det.
Det kanske finns växter som inte är så goda men som inte är giftiga? Vilka växter brukar ex rådjur och harar avstå från att käka upp i trädgården?