CITAT (Juni81 @ 01-02-2009, 16:22)

Ja alltså nu har jag kollat lite närmare och jag hittar inga bladlöss. Jag reagerade dock när jag såg bilden på bladlössens spillning för det är ungefär så de små djuren ser ut som kryper omkring på undersidan av bladen. Vissa är vita och så har jag sett någon svart också. Väldigt konstigt hela grejen, jag kanske ska prova köpa såna piller ni pratar om, Provado och kolla om det biter på dem? Eller spraya med såpavatten? Vad tror ni?
Jag skulle gärna ta en bild och visa hur det ser ut men de är så otroligt små så jag tror inte det skulle gå att få en vettig bild så att man kan se ordentligt!
Jag hade provat med såpvatten först eftersom det är enkelt och billigt. Tänk på att upprepa efter några dagar bara, och att inte låta plantan stå i full sol när du precis har sprutat. Hjälper inte det kan du peta ner Provadopinnar i jorden. Eller kan du göra båda samtidigt, då får du både livrem och hängslor.

Provado Plus tar ju i stort sett all ohyra.