CITAT (*Ulrica* @ 04-02-2009, 10:45)

Måste få rapportera en spännande fågelrelaterad händelse från alldeles nyss.
Jag satt här vid datorn och plötsligt drogs blicken ut genom fönstret. Det var något stort som flaxade i det stora körsbärsträdet där alla småfåglar och ekorren sitter och äter solrosfrön som de hämtat från min hemmagjorda foderautomat för småfågel.
Det var en stor duvhök som försökte ta ekorren! Jag for upp och fram till fönstret och kunde följa jakten. Den stora fågeln trasslade in sej i trädets grenar när den försökte följa efter ekorren runt i trädet. Till slut räddade sig ekorren ned på marken och duvhöken flög iväg.
Det var spännande att se en duvhök på så nära håll och "in action" så att säga. Men det var tur att ekorren klarade sig, jag brukar titta på den varje dag när han kilar omkring och tar de solrosfrön som småfåglarna tappar. Ibland har den en kompis med sig också.
WOW! Vilken upplevelse!!! Naturens dramatik på så nära håll.
Skönt att höra att ekorren klarade sig...